روشهای صحیح شستن عروسک پولیشی

دسته بندی ها :

فهرست

 مقدمه
 روش اول: گردگیری
 روش دوم: شستشو با دست
 روش سوم: شستشو با ماشین لباسشویی
 خشک کردن پس از شستن
 نکات پایانی

 

 مقدمه

عروسک پولیشی یا پارچه‌ای شما ممکن است به دلایل مختلفی کثیف شود. اینکه چگونه، بدون ایجاد آسیب، عروسک خود را بشویید، دغدغه‌ی بزرگ بسیاری از علاقمندان به عروسک است. تمیز بودن عروسک، به خصوص در مورد کودکان خردسال و بچه‌های کوچک بسیار مهم است، چراکه عروسک کثیف می‌تواند عامل ایجاد بیماری باشد. کثیفی عروسک ممکن است در طول زمان و کمکم ایجاد شود، یا اینکه اتفاقی و ناگهانی باشد. اول توجه داشته باشید که نوع کثیفی در انتخاب روش مناسب شستشو تاثیرگذار است. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که جنس عروسک در انتخاب روش شستشو بسیار مهم است. در توضیح هریک از روشهای زیر برای شستشوی عروسک پولیشی، به این دو مورد به صورت دقیق‌تر اشاره خواهد شد.

 

 روش اول: گردگیری

اولین و ساده‌ترین روش تمیز کردن عروسک، گردگیری است. این روش وقتی جواب می‌دهد که کثیفی عروسک، ناشی از نشستن گرد و غبار روی آن باشد، نه لک و چرک. مثلا وقتی که شما با عروسک بازی نکنید و فقط از عروسک استفاده دکوری داشته باشید یا برای مدتی آن را در جعبه یا کمدی گذاشته باشید. اما به دلیل سادگی و سرعت بالای آن، توصیه می‌شود همیشه اول این روش را امتحان کنید. برای گردگیری عروسک می‌توان راه‌های مختلفی را امتحان کرد. راه اول، استفاده از یک پارچه نرم و ضربه زدن به عروسک با آن است. برای این کار، یک پارچه‌ی نرم و خشک را بردارید و چند بار با آن از یک فاصله حدودا 10 سانتیمتری به عروسک ضربه بزنید. اینکار باعث می‌شود گرد و خاک کم کم از روی عروسک بلند شود. راه بعدی، استفاده از یک پارچه‌ی نرم و نمدار است. یک پارچه‌ی تمیز و نرم را کمی نم‌دار کنید (خیس نکنید) و به آرامی روی عروسک بکشید. دقت کنید که اگر مقدار گرد و خاک زیاد باشد، احتمالا نیاز دارین چند بار پارچه را بشویید، اجازه دهید کمی خشک شود و این کار را تکرار کنید. راه بعدی، استفاده از جاروبرقی است. دقت کنید که اگر از جاروبرقی استفاده کردید، به هیچ وجه سر لوله جاروبرقی را به عروسک خود نچسبانید و با فاصله حدود 5 سانتیمتری از عروسک نگه دارید تا آلودگی از نوک لوله جاروبرقی به عروسک منتقل نشود. راه آخر نیز استفاده از برسهای گردگیری است که معمولا برای گردگیری لباسها مورد استفاده قرار میگیرند. اگر از برسهای گردگیری استفاده می‌کنید، توجه کنید که قبل از استفاده، برس تمیز باشد.

 

 روش دوم: شستشو با دست

اما اگر عروسک شما لک داشته باشد یا پس از مدت چرک ناشی از بازی کردن و تماس با دستها، زمین و اشیاء به آن منتقل شده باشد، گردگیری جواب نخواهد داد. در این صورت، دو راه دارید. یا اینکه با دست آن را بشویید (به خصوص وقتی که کثیفی زیاد نباشد) یا اینکه از ماشین لباسشویی استفاده کنید که در ادامه توضیح داده خواهد شد. برای شستشو با دست، کافی است با مقداری آب ولرم و کمی ماده شوینده ملایم، مثل پودر لباسشویی با دست استفاده کنید، به این صورت که دستهای تمیز خود را ابتدا به محلول آب و ماده شوینده آغشته کرده و سپس به آرامی روی عروسک بکشید. اگر کثیفی عروسک بیشتر است، بهتر است از آب و صابون استفاده کنید. توجه داشته باشید که از چلاندن عروسک جدا خودداری کنید. چلاندن عروسک ممکن است باعث خرابی دوختهای آن یا کنده شدن قسمتهایی مثل دکمه‌ها یا چشم و بینی عروسک شود. اگر جنس عروسک شما مرغوب باشد، با این روش هیچ آسیبی به عروسک نخواهد رسید.

 

 روش سوم: شستشو با ماشین لباسشویی

اگر کثیفی عروسک شما خیلی زیاد است، استفاده از ماشین لباسشویی توصیه می‌شود. این به شرطی است که جنس عروسکی که دارید خوب باشد. در ژوپینا، در قسمت مشخصات هر محصول، اینکه عروسک قابلیت شستشو دارد یا خیر ذکر شده است. عروسکی که جنس مرغوب پارچه و الیاف داشته باشد را میتوان مستقیما در ماشین لباسشویی انداخت، اما برای اطمینان بیشتر، بهتر است عروسک خود را ابتدا در کیسه‌های پارچه‌ای که معمولا برای شستن لباس زیر و جوراب در ماشین لباسشویی استفاده می‌شوند قرار دهید و بعد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. از شوینده‌های ملایم و نرم کننده استفاده کنید و دستگاه را روی دور کند خشک کن قرار دهید. بهتر از آب نسبتا سرد یا کاملا سرد نیز استفاده کنید.

 

چند نکته بسیار مهم در مورد شستن عروسک با ماشین لباسشویی:

– عروسکهایی که کرک یا پرز زیاد دارند را همراه با لباسهای (به خصوص لطیف) و پارچه‌های حساس داخل لباسشویی نگذارید تا به لباس شما آسیبی نرسد.

– قبل از قرار دادن عروسک در ماشین لباسشویی، حتما بررسی کنید که هیچگونه شکافتگی، پارگی، دکمه‌ی شل شده یا خرابی دیگری نداشته باشد. اگر چنین خرابیهایی وجود داشت، قبل از شستشو آن را تعمیر کنید.

– اگر لکه مشخصی روی عروسک هست، بهتر است قبلا آن را با دست برطرف کرده باشید.

 

 خشک کردن پس از شستن

حتما عروسکهای خیس خود را در فضای آزاد خشک کنید و به هیچ وجه از سشوار برای خشک کردن آنها استفاده نکنید. این بدان دلیل است که ممکن است الیاف مورد استفاده در پرکردن عروسک شما در مقابل حرارت مقاومت نداشته باشند و با گرم شدن تغییر حالت دهند. همچنین، توجه داشته باشید که تا عروسک کاملا خشک نشده است، از آن استفاده نکنین. ممکن است برخی از الیاف یا پارچه‌های مورد استفاده در عروسک پولیشی کیفیت بالایی نداشته و به همین دلیل بوی نم برای مدتی در آن بماند.

 

 نکات پایانی

– اگر عروسک شما زیپ‌دار است، بهتر است که قبل از شستشو، الیاف آن را خارج کرده و در یک کیسه نگه دارید و با خیالی آسوده تر و به شکلی راحت‌تر عروسک را بشویید و بعدا دوباره آن را با الیاف پر کنید.

– به جز در مواقع ضروری، حداکثر ماهی یک بار عروسک خود را بشویید. بسته به نوع استفاده، ممکن است تا چند ماه هم نیاز به شستشو نداشته باشید.

– عروسکهایی که دارای قطعات الکتریکی هستند، مثل عروسکهای سخنگو و عروسکهای چراغ‌دار را به هیچ وجه نباید داخل ماشین لباسشویی انداخت. برای تمیز کردن این عروسکها باید از روشهای دیگر و با دقت بیشتری برای نرسیدن رطوبت و آسیب به این قسمتها استفاده کرد.

 

استفاده از قسمتی از این مطلب یا بازنشر آن تنها با ذکر منبع joopina.ir مجاز است.

شما نیز نظر و تجربه خود درباره جزئیات مهم در هنگام شستشوی عروسکهای پارچه‌ای کامنت کنید.

مطالب مرتبط

نظرات شما

تمامی سفارشهای این وبسایت از طریق فروشگاه اینترنتی دیجیکالا ثبت میشود رد کردن

قالب فروشگاهی